Telefon
WhatsApp
Lion'SS CAR
Taşıt Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el otomobil kredisiyle araç almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

İkinci el otomobil kredisiyle araç almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Araç almadan önce bankaların size sağlamış olduğu kredileri incelemeniz, bu fırsatlar hakkında detaylı bilgi edinmeniz ve bankaların aradığı şartları yerine getirmeniz size çok yardımcı olacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?
İkinci el taşıt kredisi, bankaların ikinci el araba satın almak isteyen ve gerekli şartları yerine getirebilen müşterilerine sunduğu bir kredi çeşididir. Akbank, Garanti Bankası, TEB, Denizbank ve İş Bankası gibi Türkiye’nin önemli bankaları, ikinci el otomobil almak isteyenlere düşük faizli ve avantajlı taşıt kredi imkânı sağlamaktadır. Kredi başvuru şartları, vade seçenekleri, faiz oranları, tahsis ücreti ve kasko sigortası zorunluluğu gibi önemli detaylar, bankadan bankaya değişmektedir. Bu bakımdan sizin için en uygun bankanın belirlenmesi lehinize olacaktır.

Taşıt Kredisiyle Araç Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Taşıt kredisi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle ilk bakılması gereken şey, satın alacağınız otomobilin kaç yaşında olduğudur. Çünkü bankalar, belirli bir yaşa kadar olan araçları satın almanız durumunda, kredi vermektedir. Genellikle araç yaşı 5 olan otomobillere taşıt kredisi sağlanırken, bu süre bazı bankalarda 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Bu yüzden arabayı satın almadan önce yaşına dikkat etmelisiniz.

Satın almak istediğiniz ikinci el otomobili, yetkili servise götürerek ekspertiz raporu almanız, hasar tespiti açısından çok önemlidir.

Diğer önemli husus ise kredi kullanılacak aracın üzerinde cezai işlemin bulunup bulunmadığıdır. Araç ruhsatının detaylı olarak incelenip araç üzerinde herhangi bir rehin olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Ayrıca aracın temiz kâğıdının talep edilerek, eski sahibine ait olabilecek her türlü vergi borcu, trafik cezası, OGS cezası vs. incelenmelidir.

Bankaların kredi verebilmesi için, alıcı ve satıcı arasında yapılan satış sözleşmesinin kesinlikle noter tasdikli olması istenmektedir. Noter satış onayı ve ruhsatın sorunsuz olarak bankanın eline ulaşması da bankalar açısından önemli bir kriterdir.

Araçların Rehini ve Tahsis Ücreti
Bir diğer önemli husus ise taşıt kredisi ile almak istediğiniz arabanın kredi süresince bankalar tarafından rehin tutulacağıdır. Bankalar, teminat olarak aracınıza vade süresi boyunca rehin koymaktadır. Bu süre zarfında eğer kredi borcunuzun tamamı ödenmez veya taşıt kredisi başkasına devredilmez ise aracınızı satamazsınız.

Son olarak, kredi başvurusunda bulunmadan önce bankalara bazı ekstra masrafları da ödeyeceğinizi bilmelisiniz. Toplam kredi tutarının binde 5’i oranında bir tahsis ücreti (dosya masrafı) bankalarcaalınmaktadır. Ayrıca bankaların büyük çoğunluğu aracınıza kasko sigortası yapılmasını da zorunlu tutmaktadır.

Maddi hasarlı kaza sonrası ne yapılmalı?

Maddi hasarlı kaza sonrası ne yapılmalı?

Önceki

Ekspertiz Garantisi

Sonraki
Ekspertiz Garantisi